HomeKit, Homebridge i czystość powietrza

Przeglądając oferty różnych domowych i przydomowych systemów pomiaru jakości powietrza, trafiłem na ciekawy projekt smogomierza do samodzielnego montażu. Projekt Smogomierz jest w pełni otwarty, niekomercyjny i pozwala w dość prosty sposób na rozpoczęcie zabawy z pomiarem zanieczyszczenia powietrza w domu lub okolicy naszego domu.

Sam projekt Smogomierz rozwija się w dynamiczny sposób z pomocą społeczności, a kod źródłowy projektu wraz z całą instrukcją dostępny jest na stronie projektu na GitHub. Dodatkowo zestaw potrzebnych elementów do samodzielnego montażu można zakupić np. na Allegro lub w firmie Botland. Koszt elementów jest poniżej 200 zł, co w mojej ocenie jest dość dobrą ceną. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu skompletować potrzebne elementy, by uruchomić swoją stację pomiarową.

Nasza stacja pomiarowa potrafi wysyłać informację o pomiarze do kilku serwisów agregujących takie dane. Dodatkowo jest gotowa wtyczka do stacji Homebridge, a to pozwala już na całkiem niezłą zabawę w automatyzację. Myślę, że pojawi się jeszcze kilka artykułów na ten temat u mnie na blogu.

Obecnie mój zestaw części jest w drodze. Do tego czasu postanowiłem poszukać inne rozwiązania i zmusić swój zestaw Homebridge do współpracy z serwisem, który dostarcza już gotowe wyniki pomiarowe. Przeszukując internet, natrafiłem na jeden z artykułów na stronie iMagazine, na temat integracji HomeKit z Homebridge i odczytywanie warunków atmosferycznych i czystości powietrza w danym regionie. Sam artykuł mówi o użyciu wtyczki Homebridge-airly. Ucieszony zabrałem się za instalowanie owej wtyczki do swojego zestawu Homebridge.

Po kilku minutach zabawy okazało się, że obecnie dostępna wersja w sieci jest nieaktualna. Wtyczka wykorzystuje API w wersji 1.0, które nie jest już wspierane w serwisie Airly. (data wyłączenia API 1.0 – 28.02.2019 https://developer.airly.eu/docs#introduction.whatsnew). Uznałem, że spróbuje nauczyć się czegoś nowego i zmodyfikuję wtyczkę w taki sposób, by rozmawiała z serwisem zgodnie z nową wersją API.

I tak kilku godzinach narodziła się moja implementacja wtyczki zgodna z wersją API 2.0 serwisu Airly oparta o projekt Homebridge-airly. Muszę przyznać, że ten czas był bardzo owocny. Poznałem troszkę środowisko NPM, budowanie paczek, instalacje i inne powiązane z sobą aspekty. Obecnie wtyczkę umieściłem na moim profilu w serwisie GitHub oraz dodałem, jako paczkę do repozytorium NPM. Instalacja i konfiguracja jest analogiczna jak pierwowzór, na którym bazowałem.

Homebridge-airly2 w serwisie GitHub

W następnym wpisie z serii Automatyka domowa chciałbym przedstawić swoje początki oraz rozwiązania, jakie wprowadzam i jakie planuje wprowadzić w swoim domu.